/+420/ 773 947 484

MF Dnes

Airbrush Plzeň-výtvarná technika

Název: Výtvarná technika na cestě od motorek k umění

Autor: MARKÉTA SANALLA, Médium: Mladá fronta DNES Strana: 4, Rubrika: Kraj Plzeňský,Datum vydání: 20.1.2010

----------------------------------------

Plzeň - Výtvarnou techniku zvanou airbrush znají spíše milovníci rychlých motorek. Používá se totiž na efektní zdobení jejich plechových miláčků. Malíř Petr Bauer se ale snaží lidem ukázat, že tato technika je vhodná i k malování klasických portrétů nebo krajinek. Zatím je první v kraji, kdo tuto techniku učí. Doufá ale, že si airbrush najde k umělcům cestu.

Dříve se technika používala u nás jen zcela výjimečně. „Já jsem se airbrush jako výtvarnou techniku učil po revoluci v Německu. Ani potřebné vybavení tady nebylo k dostání. Teď je to už mnohem lepší a airbrush se používá mnohem víc. I nadále ale převládá obliba téhle techniky především na ozdobu motorek. Teď jsem například dělal na přání kocoura,“ říká malíř a ilustrátor Petr Bauer, který airbrush nově učí v plzeňské výtvarné škole pro dospělé Výtvarno.

A jak vlastně takové dílo vzniká?„Airbrush, tedy americká retuš, je technika rozprašování a nanášení barev s širokými možnostmi využití. Předností je možnost dokonale vytvořit velmi jemné barevné přechody, a to ve výsledném efektu vyvolává iluzi fotografie,“ říká Petr Bauer.

Barvy se na plochu dostávají pomocí proudu vzduchu v miniaturní stříkací pistoli. Původně byla technika airbrush výhradně používána ve fotografickém průmyslu, kde sloužila k retušování fotografií a jejich dalším úpravám. Postupně se pistole vyvíjely až do dnešní podoby, kdy jsou dovedeny takřka k dokonalosti. Velký rozmach americké retuše nastal především v 50. letech minulého století, kdy se jí využívalo pro reklamní účely.

„Využití je velmi široké. Ať se to týká celých obrazů i jejich částí, malbu na tělo, tedy body paintingu, nebo na stříkání motivů na motorky či auta,“ dodává Petr Bauer s tím, že právě otevírá ve Výtvarnu nové kurzy pro začátečníky i pokročilé Airbrush se podle jeho mínění může naučit každý, ačkoli nepatří k těm lehčím. „Je třeba mít zvládnutou kresbu a mít nadšení pro výtvarnou tvorbu. Ale nejdůležitější je především to nadšení,“ tvrdí Petr Bauer.

Novinky

Letní příměstské tábory 2022

O letních prázdninách jsme rozšířili nabídku příměstských táborů.

AKTUALITY: COVID-19

Vládní nařízení, aktuality, náhrady lekcí

Školní rok 2021/2022

Školní rok 2021/2022 začínáme 21.9.2021. Naleznete zde přesný rozpis školního roku: začátek a konec pololetí, čtvrtletí, prázdniny, svátky...