/+420/ 773 947 484

Plzeňský deník

 Technika airbrush

Rubrika: Plzeňský deník - Moje Plzeňsko  14.1.2010

 

               Místo manažerky vyměnila za malování

Plzeň - Šest let pracovala na manažerských pozicích. Teď se rozhodla naplno věnovat svému koníčku – malování. Řeč je o Janě Holenkové. V Plzni si otevřela uměleckou školu s názvem Výtvarno Plzeň.

 

 

Jana Holenková ukazuje prostory malířského ateliéru v Divadelní ulici v Plzni

Autor: DENÍK/Ladislav Vaindl

 

„Malovat jsem začala před pěti lety. Tehdy jsem potřebovala někoho, kdo by mi řekl: ´Maluj, máš na to´ nebo ´Už na to nesahej.´ Ráda bych pomohla těm, kteří jsou na tom podobně. Jsme taková ´liduška´ ovšem nejen pro děti, ale i pro dospělé,“ říká. Do Plzně by ráda ve větší míře přinesla výtvarnou techniku airbrush, která je běžná především v americkém prostředí. „Jedná se o nanášení barev pomocí stříkacích pistolek. Ve finále takový obraz vypadá jako fotografie. Používá se to například na výzdobu motocyklů, přileb nebo fasád domů,“ vysvětluje.

V žádném případě to není levný koníček. „Jenom pistolka stojí v průměru čtyři až pět tisíc korun. Barvy pak stojí kolem pěti stovek. Navíc potřebujete ještě speciální papíry a šablony,“ konstatuje výtvarnice. Spolupracuje s plzeňským malířem Petrem Bauerem, který techniku airbrush studoval v zahraničí.

Výtvarných kurzů se prý účastní i lidé v důchodovém věku. Nejstaršímu je čtyřiasedmdesát let. „Řada z nich se malování věnovala v mládí a pak s tím přestala. Máme tu třeba jednu paní, která malovala naposledy před dvaceti lety. Po několika hodinách se do toho znovu vpravila a zase kreslí skvěle,“ dodává.Novinky

Letní příměstské tábory 2022

O letních prázdninách jsme rozšířili nabídku příměstských táborů.

AKTUALITY: COVID-19

Vládní nařízení, aktuality, náhrady lekcí

Školní rok 2021/2022

Školní rok 2021/2022 začínáme 21.9.2021. Naleznete zde přesný rozpis školního roku: začátek a konec pololetí, čtvrtletí, prázdniny, svátky...